کلینیک سورنا | پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا

فیزیوتراپی سورنا | شکل 3

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا از جمله مشکلاتی است که می‌تواند باعث آسیب، کبودی و ورم مچ پا شود. این عارضه معمولا به خاطر چرخش مچ به پایین و داخل اتفاق می‌افتد و برای درمان آن می‌توان از طریق روش‌های فیزیوتراپی اقدام نمود.

پیچ خوردگی مچ پا ( Ankle Sprain )

راستای طبيعی پا بسيار حايز اهميت است و هرگونه انحراف از حالت طبيعی، علاوه بر كاهش قدرت تحرک، ذاتاً می‎تواند عامل خطرزايی برای آسيب‌های اندام تحتانی محسوب شود.

در هر مفصل لیگامان‌ها دو وظیفه مهم، از نظر مکانیکال و حسی به عهده دارند. از نظر مکانیکال لیگامان‌ها با جهت دادن به حرکات و ممانعت از حرکات ناخواسته موجب ثبات در مفصل می‌شوند.

علاوه بر این لیگامان‌ها با دارا بودن گیرنده‌های حسی، اطلاعاتی مبنی بر این که مفصل در چه موقعیتی قرار دارد و چه نوع حرکتی را انجام می‌دهد را به سیستم عصبی ارسال می‌کنند.

فیزیوتراپی سورنا - پیچ خوردگی مچ پا

آسیب‌ها در پیچ خوردگی مچ پا

اکثر پیچ خوردگی‌های مچ پا قسمت خارجی مچ را درگیر می‌نماید. بسته به میزان آسیب، این نوع کشیدگی به 3 بخش تقسیم می‌شود:

کشیدگی یا پارگی جزئی بدون ناپایداری

پارگی لیگامان همراه با بی‌ثباتی نسبی

پارگی کامل همراه با بی‌ثباتی

از شایع‌ترین مکانیزم‌های ایجاد پیچ‌خوردگی، چرخش مچ به پایین و داخل است که باعث کشیدگی رباط‌های خارجی مچ می‌شود. مهمترین علت آن پیچ خوردگی مچ پا است. از آنجایی که مفصل مچ پا کل وزن بدن را تحمل می‌کند، اگر حرکت نابجایی انجام شود و مچ پا در وضعیت‌های خاصی قرار بگیرد و فشار زیادی به آن وارد شود، ممکن است که باعث آسیب و پارگی رباط‌های مچ پا شود. بسته به شدت پارگی و آسیبی که وجود دارد این دردها متغیر است. اگر که میزان این پارگی متوسط باشد یعنی مقدار کمی پاره شده باشد یا مقدار پارگی زیاد باشد یا به طور کامل پاره شده باشد، رویکردها نیز متفاوت است، ولی درد رباط معمولا به خاطر آسیب است.

کشیدگی در رباط‌ها و لیگامان‌ها

در بعضی موارد آسیب در حدی نیست که پارگی ایجاد کند و صرفا یک کشیدگی در رباط‌ها و لیگامان‎ها ایجاد می‎کند که این کشیدگی خودش باعث درد می‌شود. مثلا خیلی از مواقع پیچ خوردگی مچ پا خیلی شدید و حاد نیست و ممکن است که صرفا یک کشیدگی در رباط به وجود آمده باشد و علت درد آن باشد.

تشخیص پارگی رباط مچ پا

برای تشخیص پارگی رباط مچ پا یا لیگامان‌ها معمولا به علائم ظاهری افراد که گزارش می‌دهند توجه می‌کنیم. اگر که موارد زیر وجود داشته باشد، این احتمال را تقویت می‌کند که ممکن است آسیبی به رباط‌ها رسیده باشد.

درد شدید در ناحیه مچ پا

التهاب

ورم مفصل

تغییر رنگ سطح پوست (کبود شده باشد یا …)

فیزیوتراپی سورنا - پیچ خوردگی مچ پا اجزا

تشخیص قطعی پارگی رباط مچ پا

اما برای تشخیص قطعی پارگی رباط مچ پا، ما نیازمند این هستیم که در درجه اول معاینه بالینی انجام شود. یک سری تست‌های مخصوص هستند که با استفاده از این تست‌ها مچ پا و رباط‌های مختلف از نظر طول و انعطاف تست می‎شوند و اگر آن طول و انعطاف لازم را نداشته باشند، تست مثبت شده و شک به این سمت می‌رود که ممکن است رباط آسیب دیده باشد. برای تشخیص قطعی‌تر و 100 درصدی نیاز است که بیمار ام آر آی انجام دهد. تنها روشی تشخیصی که باعث می‌شود که به صورت دقیق بتوانیم بگوییم که کدام بافت‌ها آسیب دیدند، ام آر آی هست. زیرا ام آر آی مخصوص عکس‌برداری و تصویربرداری از بافت‌های نرم است و چون رباط یک بافت نرم است، حتما باید ام آر آی انجام شود تا مطمئن شویم که یک لیگامان یا رباطی آسیب دیده یا خیر البته در مواردی که مثلا در روزهای اول آسیب هست، ممکن است که ام آر آی هم خیلی دقیق نباشد، زیرا ممکن است به قدری ورم در پا وجود داشته باشد که حتی ام آر آی هم نتواند تشخیص درست و قطعی بدهد. به همین علت معمولا توصیه می‌شود که روزهای اول که ورم زیاد است، ام ار ای انجام نشود.

درمان فیزیوتراپی پیچ خوردگی مچ پا

برای درمان فیزیوتراپی پیچ خوردگی مچ پا از روش‌ها و دستگاه‌های مختلفی جهت توانبخشی بیمار استفاده می‌شود. برخی از این موارد عبارتند از:

مدالیته‌های IF, US, TENS

گرم و سرد کردن عضو آسیب دیده با درجه 1 و 2 و بهبود ترمیم بافتی

افزایش دامنه حرکتی و انعطاف پذیری بافت

پدال زدن روی دوچرخه و استفاده از تخته تعادل

کنترل نوروماسکولار، برگرداندن قدرت و تحمل

برقراری حس عمقی و چابکی و هماهنگی

بازگرداندن دامنه حرکتی و انعطافپذیری

بهبود قدرت و توان و تحمل:

تمرینات پلیومتریک

بهبود مهارت عملکردی و تمرینات اختصاصی هر رشته ورزشی

تقویت عضلات جهت حفظ مفصل و پیشگیری از پیچ خوردن مجدد

تیپینگ مچ پا

مگنت و لیزر پرتوان جهت کاهش درد و التهاب و تسریع ترمیم

اگر پیچ‌خوردگی مچ پا به خوبی درمان نشود برگشت‌پذیر بوده و حالت مزمن پیدا می‌کند.

طول درمان پیچ خوردگی مچ پا

با توجه به شدت آسیب و میزان پارگی، طول درمان پیچ خوردگی مچ پا نیز متفاوت خواهد بود. اگر کسی یک آسیب کم و در حد متوسط داشته باشد، ابتدا به واسطه ورم و … که دارد تقریبا 2 هفته و حداقل 1 هفته در فاز التهاب حاد هست و درد و ناراحتی زیاد است و شاید نتواند خوب راه برود و لنگ بزند. معمولا از هفته دوم و سوم به بعد کم کم درد کاهش پیدا می‌کند و وضعیت عملکردی فرد و راه رفتن و … فرد بهتر می‌شود و وضعیت فرد به سمت بهبودی می‌رود.

برای آسیب کم تا متوسط

1 ماه پس از پیچ خوردگی مچ پا، فرد تقریبا 50 تا 60 درصد به حالت اولیه برمی‌گردد و معمولا 2 تا 3 ماه بعد نهایتا فرد می‌تواند به ورزش و فعالیت روزانه برگردد، به شرطی که درمان درست و به موقع انجام دهد.

پیچ خوردگی مچ پا و  آسیب رباط شدید و ورم و التهاب زیاد

مدت زمان درمان می‌تواند تا 4 یا 5 ماه و حتی بیشتر تا 6 ماه برای برگشتن به فعالیت های ورزشی و یا فعالیت‎های حرفه ای باشد. ولی معمولا تا 3 ماه حتی کسانی که آسیب شدید دیدند می‌توانند به فعالیت‌های روزمره برگردند و وضعیتشان بهتر می‌شود، ولی اگر بخواهند به ورزش برگردند، به مدت زمان بیشتری نیاز دارند. این طول درمان برای افرادی است که تحت درمان فیزیوتراپی مچ پا قرار می‌گیرند. اگر که شدت آسیب زیاد باشد و شکستگی و … وجود داشته باشد و فرد به جراحی یا روش‌های درمانی دیگر نیاز داشته باشد، طول درمان متفاوت خواهد بود. در افرادی که جراحی کردند، طول درمان طولانی‌تر است و به 6 تا 7 ماه هم می‌رسد تا فرد بتواند به فعالیت‌های حرفه‌ای برگردد. حتی در جراحی‌ها هم بعد از 1 تا 2 ماه وضعیت خیلی بهتر می‌شود و فرد تقریبا می‌تواند کم کم به فعالیت‌های خود برگردد.
فیزیوتراپی سورنا | شکل 12
فیزیوتراپی سورنا | شکل 4
فیزیوتراپی سورنا | شکل 9
فیزیوتراپی سورنا | شکل 2
فیزیوتراپی سورنا | شکل 13

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *