کلینیک سورنا | فیزیوتراپی سر و گردن

کلینیک سورنا | فیزیوتراپی سر و گردن

فیزیوتراپی سر و گردن

فیزیوتراپی سورنا | شکل 3
فیزیوتراپی سورنا | شکل 3

فیزیوتراپی سر و گردن

فیزیوتراپی سر و گردن ،گردن درد یکی از مشکلات رایج سبک زندگی امروز است که می تواند باعث محدودیت های حرکتی در دیگر نقاط بدن از جمله شانه، بازو، دست و کمر شود.

مشکلات رایج سر و گردن شامل آرتروز گردن، تنگی کانال نخاعی، ساییدگی بین مهره ای، التهاب دیسک مهره های گردنی، آرتریت روماتوئید، سردردهای مزمن میگرنی، آسیب های ناشی از تصادف و ضربه و فلج های عصبی صورت است.

ابتدا در فیزیوتراپی سر و گردن در کلینیک فیزیوتراپی سورنا تشخیص دقیق عارضه توسط فیزیوتراپیست اهمیت دارد تا بتواند برنامه ریزی کامل درمانی ارائه دهد.

جهت فیزیوتراپی سر و گردن از تکنیک های تمرین درمانی جهت تقویت عضلات ضعیف گردنی، ترکشن جهت کشش مهره های گردنی و کاهش درد، ماساژ و موبیلیزیشن مفصلی جهت کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی استفاده می شود. از لیزر کم توان، سرما درمانی و گرما درمانی نیز در فیزیوتراپی گردن درد استفاده می شود.

جهت تکمیل درمان و افزایش توانایی عضلانی از ورزش درمانی، ماساژ درمانی، حرکات اصلاحی وضعیت گردن و تغییر در سبک زندگی و انجام تمرینات اختصاصی در منزل نیز باید در دستور کار بیماران مشکلات سر و گردن قرار گیرد.

فیزیوتراپی سورنا | شکل 12
فیزیوتراپی سورنا | شکل 8

درمان و فیزیوتراپی سر و گردن

مراحل درمان فیزیوتراپی سر و گردن

مرحله اول: تشخیص ابتدایی بامعاینه و ارزیابی دقیق توسط فیزیوتراپیست مجرب و متخصص اولین اصل در درمان می باشد.

مرحله دوم: برنامه ریزی روش درمانی دقیق  و کامل است که به منظور کاهش درد و اسپاسم می توان از روش های متفاوتی از جمله بکار گیری دستگاه های الکتروتراپی مانند تنس اینترفرنشیال، لیزر کم توان و گاها لیزر پر توان، و در مرحله حاد سرما درمانی و مراحل مزمن گرما درمانی و کشش گردن استفاده کرد.

برای تکمیل درمان، رفع محدودیت ها و افزایش قدرت عضلانی، بازتوانی عصبی و کاربرد به موقع درمان دستی، ماساژ درمانی و تیپ کردن و استفاده از نیدل خشک و اصلاح پوسچرهای غلط و تمرین درمانی در مرکز فیزیوتراپی و آموزش انجام تمرینات در منزل بسیار ضروری می باشد.

ورزش های فیزیوتراپی سر و گردن

فیزیوتراپی سورنا | شکل 4
فیزیوتراپی سورنا | شکل 9
فیزیوتراپی سورنا | شکل 12
تمرینات پیشگیری

این نوع درمان مخصوص افراد سالمی که به علت سبک زندگی و نوع کار به طور مثال کار پشت میز نشینی و کار کردن با کامپیوتر در ساعات طولانی ، مستعد ایجاد آسیب در گردن هستند. تمرین ها باید به صورت مستمر توسط فرد انجام شود که گردن درد ایجاد نشود.

ورزش درمانی مخصوص افرادی هست که به هر علتی دچار درد و بی ثباتی در ناحیه فقرات گردنی خود می باشند. ورزش های درمانی شامل ورزش هایی به منظور افزایش قدرت و ثبات ناحیه می باشد.

پس از انجام ورزش های اولیه، ورزش های اصلاح وضعیت گردن و راستای ستون فقرات برای فرد شروع می شود. ورزش های کششی نیز در برنامه ی تمرینی فرد به منظور حفظ راستا و طول مناسب عضلانی گنجانده می شود که در انتها تقویتی و ثباتی انجام می شود.

عوارض فیزیوتراپی سر و گردن

فیزیوتراپی سورنا | شکل 5
از جمله عوارض فیزیوتراپی سر و گردن :

فیزیوتراپی سر و گردن و یا ستون فقرات گردنی ساختاری پیچیده متشکل از اعصاب، عروق، استخوان ها، عضلات و مفاصل است که وظیفه حمایت و ایجاد ثبات و همچنین حرکت سر را در جهات مختلف به عهده دارد. یکی از مهمترین عناصری که در این ناحیه وجود دارد طناب نخاعی می باشد.

از هر سطحی از نخاع دو ریشه عصبی خارج می شود که هر کدام از این اعصاب گردنی حرکت و حس بخشی از بدن را فراهم می کند.در صورتی که هرکدام از این اعصاب بسیار حساس آسیب ببینند، گردن درد و سایر علائم با توجه به نوع آسیب ایجاد می شوند.

گردن انسان دارای ۷ مهره می باشد ، گردن مستعد آرتروز ، ساییدگی و کاهش فاصله و فتق دیسک بین مهره ای می باشد، بعد از آرتروز کمر شایع ترین آرتروز، آرتروز گردن می باشد.

گردن درد

نکاتی جهت جلوگیری از گردن درد 

سعی کنید در حالت های مختلف نظیر ایستادن، راه رفتن، نشستن گردن خود را همیشه عمود و صاف نگه دارید به صورتی که زاویه ای با بدن شما نداشته باشد.

هیچ وقت گردن خود را خم نکنید و اگر لازم است از صندلی کوتاه تر استفاده کنید یا از میز های با ارتفاع بالاتر استفاده کنید تا مجبور نباشید هنگام نشستن پشت میز گردن خود را خم کنید.

از حرکات و نرمش هایی که لازم است گردن خود را خم کنید دوری کنید.

اگر وضعیت شغل و کار شما به نحوی است که بیشتر در وضعیت نشسته است و مجبور هستید گردن خود را خم کنید.

سعی کنید با استفاده از یکی از دستان خود از وزن سرتان و فشار که به مهره های گردن وارد می کند کاهش دهید تا به مقدار کمتری دچار درد گردنی و صدمات گردنی شوید.

در صورتی که مدت طولانی از میز استفاده می کنید، سعی کنید از میز هایی استفاده کنید که شبیه به میزهای تحریر مدارس که  پایه های جلویی آن ها مقدار کمی از پایه های عقبی بلندتر هستند.

در این حالت شما کمتر مجبور می شوید گردن خود را خم کنید. در زمان مطالعه به جای خم کردن گردن، کتاب یا برگه را بالا نگه دارید تا در طولانی مدت به گردن شما آسیبی وارد نشود.

در زمان خواب از بالش های کوتاه استفاده نمایید، به صورتی که زمانی که سرتان روی بالش است در امتداد بدن قرار بکیرد و خم نشود.

هنگام رانندگی صندلی را به نحوی تنظیم نمایید که به فرمان نزدیک باشید و دست هایتان را دراز نکنید چون این حالت ایجاد کردن درد می کند.

بر اثر عمل جراحی ، تصادف و سایر بیماری ها که منجر به گردن درد می شود نیاز به فیزیوتراپی گردن می باشد تا درمان شوید.

بیماری های رایج ناحیه گردن

  آرتروز مهره های گردنی

  تنگی کانال نخاع

  التهاب دیسک مهره های گردنی

  درگیری و گیر افتادن ریشه های عصب

  سندرم خروجی قفسه سینه 

  بیماری های آرتریت رماتوئید

  تورتیکولی

  دنده گردنی

  آسیب های ناشی از ضربه و تصادفات

  سر دردهای مزمن و میگرنی

  فلج عصب صورتی

هزینه درمانی فیزیوتراپی سر و گردن

هزینه درمانی این ناحیه در کلینیک تخصصی سورنا فقط طبق تعرفه های دولتی در هر جلسه قابل پرداخت می باشد.

در ارتباط با مشکل یا بیماری خود و اطمینان از کارایی این دستگاه شما می توانید به فیزیوتراپی تخصصی سورنا مراجعه کرده و به صورت رایگان با متخصص کلینیک ( دکتر شمیم حاجی زمان ) مشاوره بگیرید.

فیزیوتراپی سورنا | شکل 10
فیزیوتراپی سورنا | شکل 7
فیزیوتراپی سورنا | شکل 2
فیزیوتراپی سورنا | شکل 6
فیزیوتراپی سورنا | شکل 13

دیدگاه ها بسته شده اند.