کلینیک سورنا | فیزیوتراپی آرنج

فیزیوتراپی آرنج

فیزیوتراپی آرنج

فیزیوتراپی سورنا | شکل 3
فیزیوتراپی سورنا | شکل 3

فیزیوتراپی آرنج چیست؟

فیزیوتراپی آرنج ،آرنج در اندام فوقانی به عنوان مفصل میانی و عملکرد بسیار مهمی را ایفا می نماید به طوری که در صورت اختلال در این مفصل بسیاری از توانایی های روزمره فرد از بین خواهد رفت.

اختلالاتی که می تواند باعث آسیب در این مفصل شود از عملکرد روزانه کاسته و شخص را ناتوان تر می نماید فیزیوتراپی به عنوان یک روش موثر جهت بهبود این اختلالات مفصل مهم گام بسیار مهمی را ایفا می نماید در ادامه با نقش فیزیوتراپی در این مفصل آشنا خواهید شد.

علت درد آرنج چیست؟

درد آرنج بعلت فشار کار سنگین و تکراری ایجاد می شود التهاب آرنج معمولا مورد توجه قرار نمی گیرد و در بسیاری موارد مزمن می شود.

آرنج تنیس بازان

درد قسمت خارجی آرنج معروف به آرنج تنیس بازان است زیرا تاندون خارجی آرنج در ورزش تنیس تحت تاثیر قرار میگیرد.

آرنج گلف بازان

درد قسمت داخلی آرنج معروف به آرنج گلف بازان است زیرا تاندون داخلی آرنج در ورزش گلف بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرد.

مفصل آرنج و تاندون های آن در اکثر فعالیت ها ، بخصوص فعالیت های تکراری روزمره مستعد آسیب هستند.

بسیاری از مشکلات آرنج با انجام فیزیوتراپی آرنج قابل درمان و کنترل هستند.

انواع درد آرنج

برای درک دلایل درد آرنج خود، شناخت انواع دردهای آرنج و علائم شایع آن‌ها مهم است. انواع مختلفی از درد آرنج وجود دارد که به نوع آسیب‌دیدگی آرنج شما وابسته است.

فیزیوتراپی آرنج به شما کمک می‌کند که انواع درد آرنج را تسکین ببخشید. در ادامه با انواع درد آرنج برای فیزیوتراپی آرنج آشنا می‌شوید.

آسیب‌های یک‌باره :

برخی اتفاقات برای آرنج، یک‌باره اتفاق می‌افتند مانند وقتی‌که در هنگام ورزش شدید زمین می‌خورید یا به شما ضربه وارد می‌شود.

دررفتگی آرنج :

وقتی یکی از استخوان‌های تشکیل‌دهنده آرنج از جای خود خارج شود، دررفتگی آرنج رخ داده است. یکی از دلایل رایج این مسئله این است که هنگامی‌که در حال زمین خوردن هستید از دستان خود برای جلوگیری از این اتفاق استفاده می‌کنید. این مسئله برای کودکان نیز ممکن است اتفاق بیفتد وقتی‌که آن‌ها را به وسیله بازوهایشان تاب بدهید.

شکستگی آرنج :

این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از استخوان‌های تشکیل‌دهنده آرنج شکسته شود. معمولا این شکستگی با یک ضربه ناگهانی اتفاق می‌افتد.

اگر همچنان بعد از شکستگی می‌توانید دست خود را تکان بدهید به این معنی نیست که آرنجتان نشکسته است. همچنین اگر درد ندارید ولی آرنجتان درست به نظر نمی‌رسد احتمالا شکسته است. 

کشیدگی و پیچ‌خوردگی :

وقتی عضلات کشیده یا پاره شوند کشیدگی اتفاق افتاده است و وقتی برای رباط این اتفاق افتاده باشد پیچ‌خوردگی است.
بهبود یافتن در چنین مواردی می‌تواند ساده باشد اما این امر به ماهیت و میزان آسیب بستگی دارد. در این موارد فیزیوتراپی آرنج به شما کمک می‌کند که روند بهبودی را زودتر طی کنید.

امکان ارائه خدماتی مانند فیزیوتراپی آرنج ، فیزیوتراپی دست و فیزیوتراپی شانه یخ زده را برای شما فراهم کرده است.

آسیب‌های ناشی از فرسودگی در استفاده روزانه از آرنج :

با تکرار برخی اعمال و ساییدگی آرنج، آسیب‌های دیگری نیز به مرور رخ می‌دهد. ممکن است به دلیل ورزش کردن یا برخی شرایط کاری به آرنج شما آسیب برسد. به این آسیب‌ها، آسیب سبک زندگی نیز گفته می‌شود زیرا در اثر حرکات مکرری که فرد در حین حرکات و فعالیت‌های خاص انجام می‌دهد ایجاد می‌شود.

بورسیت :

غالباً در اثر تکرار حرکت یک‌باره و مکرر ایجاد می‌شود، همچنین می‌توانید در اثر یک حادثه یا عفونت دچار بورسیت شوید. بورسا کیسه‌های کوچکی است که درون آن‌ها مایعات وجود دارد.

آن‌ها در مفاصل شما هستند تا برای استخوان‌ها، تاندون‌ها و عضلات شما مانند بالشتک عمل کنند. آن‌ها همچنین به لیز خوردن پوست روی استخوان کمک می‌کنند اما می‌توانند متورم شده و باعث درد شوند.

منظور از بورسیت التهاب یا تحریک کیسه بورس است. این کیسه‌ها در سراسر بدن وجود دارند. آنها پر از مایع بوده و به همین دلیل باعث سهولت اصطکاک بین بافت‌هایی مانند استخوان، ماهیچه، تاندون‌ها و پوست می‌شوند.

عارضه بورسیت در اطراف مفاصل اصلی مانند شانه، آرنج، لگن و یا زانو بسیار شایع است. این عارضه در بزرگسالان پس از ۴۰ سالگی دیده می‌شود. بورسیت به دلیل فشار مکرر بر یک ناحیه یا استفاده بیش از حد از یک مفصل رخ می‌دهد.

آرنج تنیس‌بازان و آرنج گلف بازان :

هر دو نوع این آسیب‌ها تاندینوپاتی یا تاندینوز هستند، به این معنی که در اثر استفاده بیش از حد، تاندون‌های اطراف آرنج شما آسیب‌دیده است. این آسیب‌دیدگی تنها به تنیس‌بازان و گلف بازان محدود نمی‌شود. حرکات ورزشی با بازو می‌توانند منجر به این درد شوند.

تفاوت اصلی این دو در این است که آرنج تنیس‌بازان، قسمت خارجی آرنج را تحت تاثیر قرار می‌دهد، درحالی‌که آرنج گلف باز، قسمت داخلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اعصاب تحت فشار :

ممکن است با سندرم تونل کارپال آشنا باشید؛ زمانی که یک عصب از مچ دست شما فشرده می‌شود و باعث برخی از مشکلات مچ دست و بازو می‌گردد. مشکلات مشابهی نیز ممکن است در آرنج مشاهده شود.

در برخی موارد پزشک، فیزیوتراپی آرنج را در این شرایط به شما توصیه می‌کند که در این موقعیت، می‌توانید از خدمات فیزیوتراپی آرنج بهره‌مند شوید.

شکستگی‌های استرسی :

در این آسیب، یکی از استخوان‌های بازوی شما در اثر استفاده بیش از حد ترک‌خورده است. این آسیب در ناحیه پایین پا و پا بیشتر دیده می‌شود اما ورزشکارانی که زیاد پرتاب می‌کنند می‌توانند این مشکلات را در آرنج خود نیز مشاهده کنند. درد این مسئله در هنگام پرتاب کردن، بدتر می‌شود.

انواع بیماری‌هایی که باعث درد آرنج می شوند :

چندین بیماری همچنین می‌توانند باعث درد آرنج شوند، گرچه این مسئله علامت اصلی نیست.

– آرتروز :

انواع بسیاری از آرتروزها می‌توانند بر آرنج شما تاثیر بگذارند اما انواع اصلی که باعث این مسئله می‌شوند آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت هستند.

– آرتریت روماتوئید :

متداول‌ترین نوع آرتروز در آرنج است. هنگامی‌که به آن مبتلا می‌شوید، سیستم ایمنی بدن به بافت سالم بدن شما حمله می‌کند و باعث تورم در مفاصل می‌شود.

کودکان و نوجوانان عمدتا به استئوآرتریت مبتلا می‌شوند. در این بیماری یک تکه استخوان نزدیک آرنج می‌میرد. سپس قطعه استخوان و مقداری غضروف شکسته می‌شود که باعث درد در هنگام فعالیت بدنی می‌شود.

– نقرس :

نقرس درواقع نوعی از آرتروز است. اسید اوریک، به‌طورمعمول ماده زائدی است که باید از بدن خارج شود، اما اگر به صورت کریستال در بافت‌های شما تجمع پیدا کند موجب درد می‌شود. اگر جمع شدن این اسید اوریک در آرنج شما اتفاق بیفتد، می‌تواند بسیار دردناک باشد.

– لوپوس :

لوپوس، بیماری دیگری است که در آن سیستم ایمنی به قسمت‌های سالم بدن ازجمله مفاصل و اعضای بدن حمله می‌کند. این حالت بیشتر روی دست و پا تاثیر می‌گذارد اما می‌تواند در آرنج شما نیز مشکل ایجاد کند.

– بیماری لایم :

بیماری لایم که توسط کنه منتقل می‌شود، در صورت عدم درمان زودهنگام، می‌تواند مشکلات جدی ایجاد کند. این بیماری ممکن است منجر به مشکلات در سیستم عصبی و درد در مفاصل مانند آرنج شود.

هزینه درمان آرنج

جهت اطلاع از هزینه درمان و دریافت نوبت با ما در تماس باشید، همچنین جهت دریافت نوبت به صورت آنلاین می توانید وارد ( نوبت دهی ) شوید.

فیزیوتراپی سورنا | شکل 12
فیزیوتراپی سورنا | شکل 8
فیزیوتراپی سورنا | شکل 4
فیزیوتراپی سورنا | شکل 9
فیزیوتراپی سورنا | شکل 12
فیزیوتراپی سورنا | شکل 5
فیزیوتراپی سورنا | شکل 10
فیزیوتراپی سورنا | شکل 7
فیزیوتراپی سورنا | شکل 2
فیزیوتراپی سورنا | شکل 6
فیزیوتراپی سورنا | شکل 13

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *