کینزیوتیپ یا نوار کینزیو

کنزیوتیپ یا نوار کنزیو چیست؟

کنزیوتیپ یا نوار کنزیو

کنزیوتیپ یا نوار کنزیو اولین بار توسط یک جراح متخصص ژاپنی معرفی شد. هدف او ارائه یک نوار حرکتی بود که حمایت لازم را اعمال کند، ولی مانع حرکت نشود.

امروزه بیش از ۵۰ برند نوار کینزیو در بازار وجود دارد. اگر یک بازی والیبال یا مسابقه دوچرخه سواری رقابتی را تماشا کرده باشید، احتمالاً آن ها را دیده اید. 

کاربرد کنزیوتیپ یا نوار کنزیو

شانه ها

زانوها

پشت و شکم 

نوارهای حرکتی تا کنون اهداف مورد انتظار را برآورده کرده اند. اما برای اطمینان از این که این نوارهای کینزیو دقیقا چه کارهایی می توانند انجام دهند باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

نوار کینزیو قابلیت کشسانی بالایی دارد. جنس آن ترکیبی اختصاصی از پنبه و نایلون می باشد. در حقیقت برای شبیه سازی خاصیت ارتجاعی پوست طراحی شده اند. به منظور این که فرد بتواند حین استفاده از آن، در دامنه حرکتی نرمال بدنش فعالیت کند.

این کنزیوتیپ ها در برابر آب نیز مقاوم هستند. مقاومت و دوام آن ها به حدی است که می توانند سه تا پنج روز، حتی حین کار یا حمام کردن، سالم بمانند و کارایی داشته باشند. هنگامی که این نوار به بدن چسبانده می شوند، کمی به عقب پس زده می شود و پوست را به آرامی بلند می کند.

اعتقاد بر این است که این امر به ایجاد یک فضای میکروسکوپی بین پوست و بافت های زیر آن کمک می کند. همچنین به جهت حسی که روی پوست ایجاد می کند، می توان از آن برای تشویق یک پوزیشن صحیح استفاده کرد.

فواید استفاده از نوار کنزیو

افزایش فضای مفصلی

وقتی کنزیوتیپ یا نوار کنزیو روی زانو یا شانه قرار می گیرد، فضای مفصلی آن افزایش پیدا می کند.

حتی اگر این افزایش فضا بسیار اندک باشد، ولی باز هم احتمال التهاب مفصلی را کاهش می دهد.

تغییر مسیر سیگنال های درد

اطلاعات مبنی بر ایجاد درد و فشردگی بافت توسط سیستم عصبی حسی به مغز منتقل می شود.

برخی از فیزیوتراپیست ها معتقدند نوار حرکتی با برداشتن فشار از روی بافت، مسیر این اطلاعات حسی را تغییر می دهد. از این ویژگی برای رفع التهاب و گرفتگی در نقاط در هم تنیده و گیر افتاده نیز استفاده می شود.

بهبود گردش خون و مایعات بدن

در زمان آسیب دیدگی، نوار کنزیوتیپ ممکن است به بهبود گردش خون و کاهش تورم در ناحیه آسیب دیده کمک کند. این قابلیت در بهبود سریع تر کبودی نیز موثر است.

کاهش لنف

مطالعات اخیر تاثیر مثبت استفاده از نوار کینزیو را در کاهش لنف ادم را نشان داده است. به مخصوص در افرادی که تحت درمان سرطان پستان و یا تعویض مفصل زانو قرار گرفته اند.

موارد استفاده نوار کنزیوتیپ

همان طور که گفته شد، نوارحرکتی، نواری درمانی است که به طور هدفمند بر روی بدن چسبانده می شود. که هدف استفاده از آن پشتیبانی از بدن، کاهش درد و تورم و بهبود عملکرد است.

موارد استفاده عبارتند از:

کمک به بهبود آسیب ها در کنار درمان فیزیکی مانند

کار درمانی

پشتیبانی از عضلات یا مفاصل ضعیف بدن

بازگرداندن و تصحیح عملکرد ماهیچه ها، به عنوان مثال، اصلاح وضعیت سر و گردن

وضعیت دهی به مفاصل در جهت مورد نظر

افزایش عملکرد و حفاظت در برابر آسیب دیدگی

کنترل و تشویق الگوی حرکتی مناسب

فیزیوتراپی سورنا | کنزیوتیپ یا تیپ یا نوار درمانی
فیزیوتراپی سورنا | شکل 13
فیزیوتراپی سورنا | شکل 4
فیزیوتراپی سورنا | شکل 7
فیزیوتراپی سورنا | شکل 6
فیزیوتراپی سورنا | شکل 8
فیزیوتراپی سورنا | شکل 13
فیزیوتراپی سورنا | شکل 6